29 i 30 Czerwca

Pasym, kościół ewangelicki 29.06.2024 (sobota) godz. 18.00

Prof. Levante Kuzma (Węgry) – organy

Levente Kuzma urodził się w Göteborgu w Szwecji. Pierwsze lekcje gry na pianinie rozpoczął w młodym wieku dzięki swojemu ojcu, który także był organistą. Uzyskał licencjat z edukacji muzycznej oraz wykonawstwa i pedagogiki organowej na Uniwersytecie w Szeged na Węgrzech. Artysta posiada certyfikat z metod i sztuki Zoltána Kodály. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez J. van Oortmerssen’a and J. Verden’a podczas The Göteborg International Organ Academy (GIOA). Zdobył nagrody podczas licznych konkursów organowych m.in: Organi Storici del Basso Friuli w Muzzana del Turgnano 2009r., International Organ Competition w Wenecji 2010r. oraz The Alexander Goedicke International Organ Competition w Moskwie w 2011 roku. Levente zajął pierwsze miejsce na „Timorgelfest” International Organ Competition Timisoara (Rumunia) w 2009 roku. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, w USA oraz w Rosji m.in: St. Anne Church (Budapeszt/Węgry), Duomo di Serravalle, Vittorio Veneto (Włochy), St. Andrew Holborn Church (Londyn/Wielka Brytania), St. Mungo’s Cathedral (Glasgow/Szkocja), O-L-V Hemelvaartkerk (Melsele/Belgia), First Presbyterian Church (WestChester/USA) SsAM Episcopal Church (Wilmington/USA), Propsterkirche St. Peter (Recklinghausen/Niemcy) czy Great Hall of the Tchaikovsky Conservatory (Moskwa/Rosja). Obecnie Levente Kuzma pełni funkcję dyrektora artystycznego w kościele „Pijarów Męczenników” w Szeged oraz dyrektora Szkoły Muzyki i Sztuki „Lieto”. Od sierpnia 2018r. jest profesorem w klasie organów na Universytecie w Szeged (Szegedi Tudományegyetem), a także dyrektorem artystycznym cyklu koncertów w katedrze Najświętszej Marii Panny w Szeged. Jego debiutancki album solowy „Masterworks”, został wydany w 2017r. przez the Waltman’s Artists w Wielkiej Brytanii.

Dźwierzuty, kościół ewangelicki 30.06.2024 (niedziela) godz. 18.00

Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec Prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich: Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe (z Januszem Szadowiakiem -trąbka, Danutą Mossakowską – sopran, i Romanem Peruckim – organy), radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa (październik 2009) i Siergieja Stadlera (czerwiec 2010).

Prof. dr hab. Roman Perucki – ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów Prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Chór Pasjonata istnieje od listopada 2009 r. Jest to chór mieszany, czterogłosowy, a jego członkami są mieszkańcy gmin Świętajno, Szczytno, Dźwierzuty i Rozogi. Założycielem i dyrygentem chóru jest Joanna Gawryszewska. Chór działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Od roku 2010 chór zaistniał w strukturach Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Do najbardziej znaczących akcentów w życiu artystycznym zespołu są takie wydarzenia jak: wydanie w 2012 roku płyty „Hej kolęda, kolęda”, szereg koncertów, jakie chór dał w kraju i za granicą rozsławiające w jak najlepszym znaczeniu gminę Świętajno, powiat szczycieński i cały region. Chór koncertował między innymi na Białorusi, Litwie, w roku 2016 wziął udział w międzynarodowej imprezie Singing Europe we Wrocławiu, zaś w roku 2017 w Letnich Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pradze (Czechy). Chór nagrał audycje koncertowe dla Radia Olsztyn (pieśni pasyjne, pieśni ludowe i pieśni patriotyczne). Doniosłym wydarzeniem był udział w wystawieniu Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” do muzyki Zbigniewa Małkowicza. Dzieło to zaprezentowane przez samego kompozytora z towarzyszeniem solistów, zespołów kameralnych i Chóru „Pasjonata” wystawione było trzykrotnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego: na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie i w zabytkowym kościele ewangelickim w Wielbarku. Chór jest laureatem kilku nagród w konkursach i festiwalach. Przykładami są: II miejsce w I Konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olsztynie (2013 r.), Brązowy Dyplom w IX Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2013 r.), III miejsce w II konkursie o Puchar Prezydenta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olsztynie (2014 r.), czy III miejsce w Festiwalu „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju (2016 r.)