Pasym 6 lipiec 2024
Ph. Dr Pavel Kohout (Czechy) – organy
FOTO ©IVANMALY.CZ
Ph. Dr Pavel Kohout – Czeski organista koncertowy, wirtuoz organów. W wieku 24 lat został zdobywcą pierwszej nagrody , złotego medalu i nagrody J.S Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Musashino-Tokio , jednym z największych międzynarodowych konkursów muzycznych na świecie. Zdobył pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach w Lublanie w 1995 i 1998 r., Wilnie w 1999 r. oraz kilka innych ważnych nagród i dyplomów na międzynarodowych konkursach organowych w Pradze, Poznaniu, Kaliningradzie, Brugii i Lubece, w tym nagrodę „Tańczącego Anioła” przyznaną przez Europejską Unię Konkursów Muzycznych. Pavel Kohout koncertuje jako organista koncertujący solo, solista orkiestry we wszystkich krajach Europy , USA , Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii , a także w wielu innych krajach, takich jak Hongkong, Singapur, Izrael, Rosja, Gruzja. Występował na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Pradze, Bratysławie, Bukareszcie, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Paryżu, Moskwie, Amsterdamie, Haarlemie, Saragossie, Atenach, Jerozolimie , Sapporo, Tokio, Auckland, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Atlancie, San Francisco , Los Angeles, Houston, w tym prestiżowe sale koncertowe, takie jak Berlin Concert House, ratusze w Sydney i Melbourne, Suntory Hall w Tokio, Międzynarodowy Dom Muzyki w Moskwie, katedry Notre Dame de Paris, Bordeaux, Tours, Monako, Genéve, Lizbona, Berliner Dom, Freiburger Münster, Uniwersytet Stanforda i Cornell oraz wiele innych.
Pavel Kohout jest absolwentem Konserwatorium Praskiego (Jan Kalfus) oraz Wydziału Muzycznego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze pod kierunkiem prof. Jaroslava Tůmy i doc. Anna Machowa. Kontynuował studia w zakresie praktyki wykonawstwa historycznego u wybitnego specjalisty prof. Jacquesa van Oortmerssena w Konserwatorium w Amsterdamie w Holandii . Brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Haralda Vogela, Ludgera Lohmanna, Michela Bouvarda, Oliviera Latry. W 2010 roku uzyskał stopień doktora philosophiae w zakresie historycznej praktyki wykonawczej południowoniemieckiej i czeskiej barokowej muzyki organowej w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.
Pavel Kohout prowadzi zajęcia w formie międzynarodowych kursów mistrzowskich i wykładów na całym świecie, pełni funkcję jurora konkursu, współpracuje z Czeskim Radiem Narodowym w projekcie „Organy historyczne” i innymi światowymi stacjami radiowymi i telewizyjnymi, przygotowując nowe wydania muzyczne i nagrywając na płytach CD. Jego płyty CD obejmują najstarsze praskie organy historyczne (Mundt 1673) w kościele Matki Boskiej Tyńskiej w Pradze, organy Katzera i Weltzela (1738) w praskim Loreto, kolekcję płyt CD trzech niezwykłych instrumentów historycznych Czech i Moraw, płytę CD z organami barokowymi ze Słowenii. Na swoich nagraniach zadedykował również dwa tytuły genialnej muzyce JS Bacha i północnoniemieckim mistrzom organowym.
Dźwierzuty 7 lipiec 2024
Prof. Dr hab. Wacław Golonka – organy
Marek Drescher – trąbka naturalna, trąbka współczesna
Prof. dr hab. Wacław Golonka
Urodził się w Bielsku-Białej, swoje wykształcenie muzyczne otrzymał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w klasie fortepianu Renaty Sanak, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów Tomasza Nowaka oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. W trakcie studiów w Wiedniu był stypendystą Ministerstwa Kultury Austrii. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii, gdzie otrzymał Grand Prix oraz trzy wyróżnienia: za najlepsze wykonanie sonaty triowej J. S. Bacha, za najlepsze wykonanie trzeciej rundy konkursu oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą.
Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Australii, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, gdzie odbył trzykrotnie tournée koncertowe). Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Filharmonie Moskwy (im. S. Rachmaninowa), Permu, Murmańska, Cape Town Philharmonic, Baxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingham Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze. Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią Śląską, Filharmonią w Bydgoszczy, Filharmonią Brneńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał Koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie CD z kompozycjami autora Koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka w 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów Madonny Polskie, a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt. Muzyka dźwięku i przestrzeni. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Watykan, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami, prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego. W latach 1999 – 2002 był dpowiedzialny za budowę nowych organów w Sali widowiskowej Bielskiego Centrum Kultury, gdzie był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Festiwalu im. J. S. Bacha. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Promuje muzykę organową i organowo-kameralną organizując festiwale. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie gdzie prowadzi klasę organów.
W latach 2016-2020 pracował nad zbiorem Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego obejmującym zebranie, zharmonizowanie, skomponowanie postludiów, wydanie oraz nagranie części pieśni i postludiów na płycie CD pt.: In honorem Sancti Valentini. W nagraniu zrealizowanym w Kościele św. Bartłomieja w Bieruniu wziął udział w charakterze solisty Marcin Wolak – bas, wykonujący zebrane pieśni. Zbiór zawiera 27 pozycji, z których nagrano 13.
Wacław Golonka w swoim dorobku artystycznym posiada wiele płyt CD z muzyką organową i organowo-kameralną. Płyta solowa pt.: Sonare Deo et populo otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021. Jest autorem kompozycji pt. Poemat śląski – Korfanty na zespół instrumentów dętych (flet, klarnet, trąbka, waltornia, puzon) instrumenty perkusyjne, organy oraz aktora. Utwór został napisany z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich oraz upamiętnia Wojciecha Korfantego – polskiego męża stanu i posła Bundestagu. W ramach stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki zrealizował dokument pt.: Organy Bielska-Białej. Mapa najbardziej wartościowych instrumentów w mieście, ich historia, stan techniczny, wartość artystyczna i liturgiczna opisujący najciekawsze zagadnienia związane z organami, ich historią, budową, wartością zabytkową i artystyczną oraz najważniejsze instrumentarium organowe w mieście.
W 2020 roku został laureatem Nagrody Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury. Artysta wciąż poszerza swój repertuar, dokonując prawykonań i nagrań nowych utworów organowych i organowo-kameralnych dedykowanych jemu oraz artystom, z którymi współpracuje. W 2022 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora.
Foto: Wojciech Grzędziński
Marek Drescher – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie trąbki prof. Wacława Mulaka. W latach 2019/2020 w ramach programu Erasmus studiował na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie trąbki prof. Wolfganga Bauera. Laureat wielu konkursów m.in. III miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach oraz Grand Prix i I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Interpretacji w Brnie, I nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Trębaczy w Krapkowicach. II miejsce na XIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie. I nagroda na X Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu w kategorii otwartej oraz konkursie studiów orkiestrowych.
Koncertował jako solista z Gliwicką Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracował z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz Filharmonii Śląskiej, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Operą Krakowską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą CORda Cracovia, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Orkiestrą Sinfonia Galicyja, Orkiestrą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, FMF Youth Orchestra, International Lutosławski Youth Orchestra oraz Santander Orchestra. Prowadzi aktywną działalność solistyczną i kameralną występując z koncertami w Polsce i zagranicą.