„Pokój nie jest wszystkim, ale bez pokoju wszystko jest niczym” (Willy Brandt)
„Śpiewam o miłości – w pieśniach miłosnych, romansach rosyjskich, ale i w utworach sakralnych. Bóg stworzył świat i człowieka na kanwie miłości. Tą miłością chcę dzielić się z wiernymi, ale i z moją publicznością. Świat jest lepszy, kiedy umiemy dzielić się radością, miłością, dobrem… Te wartości wyraźnie płyną z muzyki, którą wykonuję. Tym się dzielę z moimi studentami. Robię co w mojej mocy, żeby świat był radośniejszy,…” (Ks. Prof. dr Zbigniew Stępniak)
W czasach, gdy świat charakteryzują konflikty i nieporozumienia, okazywanie oznak pokoju jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wszystkich, dla których pokój jest ważnym dobrem na naszej ziemi zapraszamy do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach, w sobotę 21 września – godzina 18.00 na „Koncert dla pokoju” w ramach XXVII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
Artyści muzycy: Nadiya Velychko – organistka koncertowa Filharmonii Lwowskiej (Ukraina) i Ks. Prof. dr Zbigniew Stępniak – duchowny, muzyk obdarzony wyjątkowym, najniższym głosem męskim, basem profondo wykonają tego wieczoru razem i osobno różnorodny program muzyczny, za pomocą którego wyrażą bardzo osobiste przesłanie tęsknoty za pokojem. Usłyszymy dzieła muzyki organowej m.in. Johanna Sebastiana Bacha/Maxa Regera, Mieczysława Sołtysa, Valeriy Antoniuka, Sigfrida Karg-Elerta (do modlitwy-pieśni Dmitry Bortniansky’ego), a także wzruszające pieśni: Josefa Rheinbergera, Vasily Kalinnikova, z Monastyru Wałaamskiego w Karelii.
Jako Parafia, w której współpracują ze sobą ludzie różnych narodowości mocno wierzymy w siłę modlitwy, wołania o pokój, a także w jednoczącą siłę sztuki i muzyki.
Zapraszamy, wstęp wolny.
Nadiya Velychko organy urodziła się we Lwowie na Ukrainie. Ukończyła Szkołę Muzyczną im. Sołomiji Kruszelnickiej we Lwowie, a następnie Konserwatorium im. Mykoły Łysenki we Lwowie. W latach 1999-2003 ukończyła studia podyplomowe w klasie fortepianu i organów w Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Od 2001 roku pracuje jako organistka koncertowa (solowa) w Filharmonii Lwowskiej. Nadiya Velychko brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez kilku czołowych organistów europejskich (Jean-Claude Zender, Jon Laukvik, Jacques van Oortmerssen. W latach 2011-2013 studiowała na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym w klasie Prof. Daniela Zaretsky’ego. Nadiya Velychko koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Białorusi, Rosji, Szwecji, Danii i USA; jest stałym uczestnikiem Festiwalu Muzyki Dawnej i Festiwalu Organowego we Lwowie. Współpracowała i współpracuje z najsłynniejszymi lwowskimi zespołami (Państwowy Akademicki Chór Trembita, Chór Dudaryk, Chór Kameralny Gloria, zespoły Kalophonia i A Capella Leopolis, Akademicka Lwowska Orkiestra Kameralna, orkiestry INSO i Da Capo). Jej repertuar obejmuje dzieła wszystkich stylów i epok, od renesansu po muzykę współczesną, co stanowi ponad 30 programów koncertowych. W październiku 2010 roku Nadiya Velychko przedstawiła program koncertowy zatytułowany „Muzyka organowa kompozytorów lwowskich XVI-XX wieku”, poświęcony obchodom 600-letniej historii muzyki organowej we Lwowie. W tym samym roku wydała płytę pod tym samym tytułem.
Ks. Prof. Dr hab. Zbigniew Stępniak – śpiew: bas, bas profondo jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie (filozofia i teologia), Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (pedagogika muzyczna), Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (śpiew solowy w klasie prof. M. Witkiewicza i ks. dra hab. R. Kaczorowskiego), Podyplomowego Studium Emisji Głosu przy AM w Bydgoszczy (u prof. J. Gałęskiej-Tritt). Studia doktoranckie ukończył w Sekcji Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie w roku 2011, pod kierownictwem prof. dra hab. S. Dąbka, obronił pracę doktorską (doktor nauk humanistycznych w zakresie historii). Stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w roku 2019 (doktor habilitowany w dziedzinie sztuk muzycznych dyscyplinie wokalistyka). Swoje umiejętności wokalne pogłębia na różnych kursach, szkoleniach i stażach w kraju i za granicą (m.in. Gerda Türka, Janusza Niziołka, Jadwigi Romańskiej, Marka Rzepki, Jana Ballarina, Evelyne Tubb, Ulricha Messthaltera, Eugeniusza Sąsiadka, Stefanii Toczyskiej, Ingrid Kremling, Dmitrija Susłowa). Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Białorusi, w Czechach). Jest m.in. pomysłodawcą, inicjatorem i pierwszym dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej „Varmia Gaudet et Cantat” w Ramsowie oraz spotkań z muzyką sakralną w regionie Mörel w południowej Szwajcarii. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków i Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W 1999 r. otrzymał dyplom Ministra Kultury i Sztuki „za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej”. W swoim repertuarze ma utwory kompozytorów od renesansu do współczesności: operowe arie basowe, pieśni, dzieła oratoryjno-kantatowe, szczególnie rzadko wykonywane kompozycje barokowe dla basso-profondo. Nagrania: 1. ks. Zbigniew Stępniak – bas, Maciej Wierzchołowski – organy, Marek Szymański – wiolonczela, CD „Kolędy polskie”, Musica Sacra, MSE 044, 2013. 2. Zbigniew Stępniak – bas, Irina Grachowska – fortepian, Yuriy Rizun – skrzypce, Krzysztof Koziatek – wiolonczela, CD „Romanse rosyjskie”, Soliton, SL 817-2, 2018. 3. ks. Zbigniew Stępniak – bas, basso-profondo, Agnieszka Zwolska – obój, Laura Jurčová – harfa, Irina Grachowska – fortepian, Rafał Sulima – organy, CD „Молитва на Востоке. Wokalna solowa muzyka religijna rosyjskich kompozytorów”, Soliton, SL 861-2, 2018.