Miło nam zaprosić Państwa na XXVII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2024. „Muzyko: oddechu posągów, może: ciszo obrazów. Mowo, gdzie mowy kończą się. (…) Uczucia do kogo? O, ty przemiano uczuć w co? — w słyszalny krajobraz. (…) gdy to, co jest naszym wnętrzem, nas otacza” (Rainer Maria Rilke).
Międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej to cykl wydarzeń, który od 26 lat stanowi nieodzowną część mazurskiej kultury muzycznej. Zapraszamy do wspólnego odkrywania uroków muzyki organowej, kameralnej i chóralnej w najlepszym wydaniu we wnętrzach najstarszych mazurskich kościołów w Pasymiu (XIV wiek) i w Dźwierzutach (XIV/XV wiek). Wyjątkowa przestrzeń obu kościołów sprawi, że każdy koncert festiwalowy stanie się doświadczeniem bardzo szczególnym, otwierającym duszę na zupełnie nowy rodzaj wrażliwości. Będzie to wyjątkowa okazja, by przyjemność podarować nie tylko uszom, ale i… oczom, bowiem „Kościół jest czymś więcej niż tylko miejscem, w którym słucha się kazań. Jest miejscem nabożnej kontemplacji. Musi przywodzić do kontemplacji już samą budową. Wnętrze kościoła powinno nabożeństwo uzupełniać i łącznie ze śpiewem, słowem i modlitwą być źródłem przeżyć dla duszy” (Albert Schweitzer). Takiego doświadczenia życzymy Państwu podczas tegorocznego Festiwalu.
Podczas dwunastu koncertów festiwalowych przede wszystkim zanurzymy się w wyjątkowym brzmieniu organów. Każdeorgany, także te w Pasymiu i w Dźwierzutach są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju ponieważ zostały opracowane specjalnie dla danej przestrzeni architektonicznej, w której później…. brzmią pięknem swych dźwięków. Aby potwierdzić wagę tego dziedzictwa kulturowego w roku 2017 na „Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO” wpisano „budowę organów i muzykę organową”
Jak co roku będziemy mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z szerokim repertuarem organowym, począwszy od muzyki dawnej, przez dzieła doby romantyzmu, aż po kompozycje współczesne, w tym poświęcone trudnej sztuce organowej improwizacji. Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje 22 czerwca o godzinie 18 w pasymskim kościele ewangelickim występ gdańskiego organisty, kompozytora i improwizatora Dr Macieja Zakrzewskiego. Towarzyszyć mu będzie skrzypek, dyrygent Dr Szymon Morus. Podczas kolejnych koncertów z recitalami solowymi w Pasymiu i w Dźwierzutach usłyszymy: Prof. Levente Kuzma z Węgier, Dr Pavel Kohout z Czechy, Prof. Uniwersytetu Columbia z Nowego Jorku Panią Gail Archer, Duet organowy: Klaudię Camillę Twardzik-Poloczek z mężem Damianem Poloczek z Niemiec, Miklósa Teleki z Węgier. Obok koncertów poświęconych w pełni muzyce organowej, wnętrza kościołów wypełnią wdzięczne brzmienia innych instrumentów, które w duecie z organami stworzą niepowtarzalny w swoim zamyśle, tak jak to w codziennym naszym życiu jest, muzyczny dialog, dyskusję. Może instrumenty będą też mówić każde do siebie, trochę nawzajem się nie słuchając, próbując stworzyć dwa monologi z dialogu. Usłyszymy duety: z Sardynii Giulio Gelsomino – organy i Chiara Imbasciati – flet, duet gdańszczan: Prof. Roman Perucki – organy i Maria Perucka – skrzypce, duet organów i trąbki Prof. Wacław Golonka i Marek Drescher. Wysłuchamy także duetu na dwa inne niż organy instrumenty, a mianowicie: akordeon i fagot. Publiczności zgromadzonej w kościele ewangelickim w Dźwierzutach zaprezentują się Prof. Elżbieta Rosińska i Dr Mirosław Pachowicz. Ponadto usłyszymy przepiękny instrument jakim jest głos ludzki. A wiele głosów – to najpiękniejsza wokalna orkiestra świata. Ale to nie wszystko. W murach kościoła ewangelickiego w Pasymiu gościć będziemy Orkiestrę Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa, której towarzyszyć będzie Dr Aleksander Mocek – klawesyn/organy oraz Dr Małgorzata Tęczyńska-Kęska – dyrygent, na akordeonie zaś grać będzie tegoroczny absolwent PSM II stopnia w Olsztynie Wojtek Skrajny.
Każdorazowo w nieco innym wydaniu będziemy mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z szerokim repertuarem muzycznym. Udział w koncertach wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki organowej, kameralnej, artystów różnej narodowości, wyznań, światopoglądów, z różnych kręgów kulturowych prezentujących różne praktyki wykonawcze da podczas tegorocznego festiwalu możliwości prezentacji muzyki w ciekawy, nieszablonowy sposób na najwyższym poziomie artystycznego wykonania.