Pasym 24 Sierpień
Chiara Imabsciati
Chiara Imabsciati urodziła się w 1997 roku. Studia muzyczne w Liceo Musicale „A. Manzoni” z Varese ukończyła w 2020 roku. Dyplom naukowy I stopnia uzyskała w klasie fletu poprzecznego w Akademii Muzycznej im. Verdiego w Como, pod kierunkiem mistrzów L. Truffelli i G. Durando. Brała udział w kursach mistrzowskich i kursach instrumentalnych u między innymi P. Graaf, M. Saletti, M. Simeoli, J. Balint, Brolli. Studia II stopnia ukończyła pod kierunkiem Prof. Raffaele Bifulco. Chiara Imabsciati kontynuuje studia z muzykoterapii w „CEP” w Asyżu. W 2019 roku zdobyła II nagrodę w konkursie „Platina International Grand Prize” w kategorii soliści. Od wielu lat współpracuje z orkiestrą Młodzieżowej Filharmonii Europejskiej prowadzonej przez Prof. M. Pennuto, z którą występuje jako solistka. Regularnie występuje w zespołach kameralnych takich jak flet i fortepian, flet i gitara, flet i organy. Nagrała partie fletu na płycie „Non so essere niente che vento” zespołu rocka progresywnego Il battello ebbro, z którym także koncertowała. Ukończyła także kursy w Konserwatorium w Como w zakresie: pedagogika i psychologia muzyki, semiologia muzyczna, praktyka muzyki zespołowej. Odbyła kurs przygotowujący do nauczania propedeutyki muzycznej metodą „Rosnę z muzyką”. Prowadzi działalność pedagogiczną w klasach fletu w szkołach muzycznych.
Giulio Gelsomino urodził się w Sassari na Sardynii w 1990 roku. Studiował w klasach skrzypiec i fortepianu w Konserwatorium w rodzinnym mieście, a następnie ukończył studia z zakresu nauk politycznych. Wówczas rozpoczął naukę gry na organach, u profesora Adriano Falcioniego w Konserwatorium „Canepa” i po trzech latach uzyskał dyplom pierwszego stopnia z wyróżnieniem. W 2020 roku ukończył studia drugiego stopnia w klasie organów Luca Antoniotti w Konserwatorium w Como, ponownie otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Artysta uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Gerharda Gnanna, Ludgera Lohmanna, Bena van Oostena czy Daniela Zaretskiego. W roku 2018 został zaangażowany w realizację projektu „Max Reger, complete organ fantasies”, w ramach którego, jako jeden z niewielu młodych włoskich organistów, zagrał dwie fantazje organowe niemieckiego kompozytora. Giulio Gelsomino zajmuje się również działalnością naukową. Wśród jego publikacji znaleźć można liczne eseje i artykuły z dziedziny muzyki. Jest głównym organistą w Santuario del Sacro Cuore we włoskim Como.
Giulio Gelsomino
Dźwierzuty 25 Sierpień
Miklós Teleki
Miklós Teleki – węgierski organista i pianista. Studiował u prof. Gábora Lehotki w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, w której w 1995 roku uzyskał dyplom organisty koncertującego. W 2018 roku ukończył studia pianistyczne u dr Évy Pap na Uniwersytecie w Szeged. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych, między innymi: nagroda specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (1993), wyróżnienie Fundacji Douwe-Egberts (1996), nagrody Artisjus (2006), Nagroda Sztuki im. Imre Vargi (2024). Jako organista wykonuje wszystkie znaczące dzieła Bacha, Brahmsa i Mendelssohna, a także utwory Cesara Francka i Ferenca Liszta. Chętnie prezentuje również muzykę francuskich kompozytorów organowych późnego romantyzmu, takich jak Vierne, Widor, Dupre i Boëlmann. W repertuarze artysty znajdują się ponadto utwory kompozytorów z XX wieku oraz współczesnych. Brał udział w licznych prawykonaniach. Jako pianista wykonuje głównie utwory Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina i Ferenca Liszta. Wykonał wiele koncertów z orkiestrą m.in.: koncert organowy Brixiego i Albrechtsbergera, koncert fortepianowy d-moll Bacha, sonaty kościelne Mozarta, koncert fortepianowy A-dur Mozarta, koncert organowy F-dur Rheinbergera, koncert fortepianowy a-moll Griega, Fantazję węgierską Ferenca Liszta oraz koncert organowy g-moll Poulenca. Teleki bierze również udział w koncertach kameralnych współpracując z wieloma artystami – zarówno wokalistami jak i muzykami. Wykonał około tysiąca utworów kameralnych. Najchętniej gra dzieła epok baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Rocznie wykonuje około 90-100 koncertów. Regularnie występuje w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Koncertował z wielkim sukcesem w wielu europejskich miastach oraz w USA. Jako solista wydał dziesięć płyt CD i jedną DVD. Miklos Teleki od 2014 roku zajmuje się również organizacją koncertów. Jest dyrektorem artystycznym założonej przez siebie serii koncertów Majestic Sounds. W ramach ponad 300 koncertów wystąpiło 70 artystów i zespołów – organiści, śpiewacy operowi oraz różni soliści – w kościołach w Budapeszcie, Balatonboglár, Balatonfüred, Balatonlelle, Hévíz, Siófok i Székesfehérvár.
Paweł Panasiuk
Paweł Panasiuk jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Fryderyka Chopina) klasy wiolonczeli Prof. Andrzeja Zielińskiego. Wiolonczelista jest także absolwentem Trinity College of Music w Londynie, które ukończył pod kierunkiem Prof. Natalii Pawluckiej. W swoim dorobku artystycznym ma współpracę z wieloma orkiestrami i zespołami na świecie, m.in. Trinity Symphony Orchestra, St.Paul Sinfonia Orchestra w Londynie, North Iceland Symphony Orchestra, Jon Leifs Camerata, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Straussowska, Mała Filharmonia, Landtvig String Quartett i Kwartet Radomiensis. Wiolonczelista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Kuwejcie, Japonii i na Grenlandii. Dokonał także wielu nagrań, m.in. dla Polskiego Radia, Mittenwald Label i Warner Music Poland, TSA aqoustic. Od 2010 roku jest wiolonczelistą Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej. Prowadzi aktywną działalność koncertową, a także dydaktyczną ze wskazaniem na wczesną pedagogikę.
Zespół wiolonczelowy Cellofuny to grupa uczniów i pedagogów, którzy swoją miłość do wiolonczeliprezentują w nowy, piękny sposób. Istniejąca od 2013 roku grupa wiolonczel składa się z uczniów klas szkół muzycznych, a ich pasją są występy sceniczne. Zespół „Cellofuny” powstał z inicjatywy nauczycieli klas wiolonczel: Pawła Panasiuka, Krzysztofa Koziatka, Magdaleny Niedźwiedź i Sylwii Broneckiej-Bednarczyk, pracujących w Powiatowej Szkole Muzycznej I st. w Dywitach oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Jednocześnie wyżej wymienieni są wiolonczelistami orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Ponadto zespołem opiekują się nauczyciele z różnych szkół muzycznych : Barbara Pirogowicz (Dywity, Olsztynek) i Esperanza Hernandez Muñoz (Dobre Miasto), Jacek Michalski (Barczewo), Agnieszka Szulc (Olsztynek), Magdalena Grędzińska (Biskupiec) i Ewa Parkasiewicz (Olsztyn). Są to pedagodzy i dobre duchy całego przedsięwzięcia. Jednym z celów działalności zespołu „Cellofuny” jest szeroko rozumiana popularyzacja pięknego instrumentu, jakim jest wiolonczela, ale także doskonalenie u dzieci i młodzieży umiejętności wspólnego muzykowania. Ale przede wszystkim to świetna zabawa. Obecnie, w zależności od koncertu, zespół liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu wykonawców. Zespół „Cellofuny” koncertuje w kraju, koncertował również za granicą m.in. w Helsinkach (Finlandia), Paryżu (Francja).